22.05.2022 - Seydikemer Şehir Portalı & Firma Rehberi
REKLAM ALANI
Seydikemer

ANİ HAVA DEĞİŞİKLİĞİNE DİKKAT!

REKLAM ALANI

ANİ HAVA DEĞİŞİKLİĞİNE DİKKAT!

Özel Lokman Hekim Esnaf Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Kemal Başak, hava sıcaklığındaki ani iniş ve çıkışlara karşı vatandaşların dikkatli olması gerektiğini belirterek şu açıklamalarda bulundu:

Mevsim değişiklikleri sırasında yaşanan ani ısı değişimlerine vücudun uyum sağlaması zorlaştığından savunma mekanizmasını zayıflatmaktadır.

Yaşanan bu ani değişiklikler özellikle soğuk algınlığı, üst solunum yolu enfeksiyonu gibi hastalıkların artmasına ve yayılmasına sebep olabilmektedir. Günlük ısı değişikliklerin yanında gece ve gündüz ısı değişiklikleri, basınç ve nem değişikliklerinden dolayı havada dolaşan partikül yoğunluğunda ki değişiklikler ile bu partiküllerin üzerlerinde taşıdıkları mikroorganizmalar kişilerin vücut direncinin düşmesiyle hastalanma riskini arttıracaktır. Özellikle 65 yaş üstü kişileri, 5 yaş altı çocukları ve kronik hastalığı olanları daha çok etkileyen bu değişikliklerde hastalanmamak için bazı tedbirlerin alınması yararlı olacaktır.

Fethiye’de ani hava değişikliklerinden dolayı hastanelere başvuran hastalarda ciddi artışlar görüldüğünü söyleyen Dr. Kemal Başak,  koruyucu önlemlerin artırılması, el sıkışmadan, öpüşmelerden uzak durulması, ellerin sık yıkanması gerektiğinin önemine değinerek kıyafet seçimine de özen gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Naylon ağırlıklı giysilerden, terlemeye sebep olacak kıyafetlerden, çok ince ve çok kalın giysilerden kaçınılmalı gerektiğine de dikkati çeken Başak, hava sıcaklığına göre kıyafetlerin azaltıp çoğaltılabileceğini ileterek açıklamalarına devam etti:

“Özellikle çocukların dengeli beslenmesine dikkat edilmeli, bol su ve günde en az bir bardak süt içmeleri, C vitamininden zengin sebze ve meyveleri tüketmeleri sağlanmalıdır. C vitamini ve sütte yer alan D vitamini vücudun savunma mekanizmasını güçlendirmektedir. Bunun yanında düzenli ve kaliteli uyku, bilinçli yapılan spor ve fiziksel aktivitelerle de vücut zinde tutulabilir. Uzun süre kapalı ortamlarda bulunmak, sigara gibi dumanına maruz kalmak da bu dönemlerde hasta olma riskini arttıran etkenlerdir. Bu yüzden sigaradan ve kapalı havasız ortamlardan uzak durulmalıdır. Dikkat edilmediği takdirde özellikle riskli yaş grubu kişilerde basit bir soğuk algınlığı olarak başlayan rahatsızlıklar ciddi hastalıklara zemin hazırlayabildiği gibi kronik hastalıkların da atak yapmasına sebep olabilmektedir.” Dedi. Haber/Zeynep Olca

 

dr. Kemal Başak

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

*