12.07.2024 - Seydikemer Portalı & Firma Rehberi
REKLAM ALANI

BÜYÜKŞEHİR YASASIYLA MAHALLEYE DÖNÜŞEN KÖYLER İÇİN BÜYÜK MÜJDE

Millet İttifakı 14 Mayıs Pazar günü yapılacak seçimlerden başarı ile çıkarsa 6360 Sayılı Kanun ile mahalleye dönüştürülen köylere tüzel kişilikleri iade edilecek. 2012 yılında çıkarılan 6360 Sayılı büyükşehir belediyelerinde değişiklikler getiren kanun ile Muğla dahil yeni büyükşehir belediyesi kurulan illerde belde belediyeleri ve köyler kapatılarak mahalleye dönüştürülmüştü. Bağlı bulundukları ilçenin mahallesinde dönüştürülen merkeze uzak köylerde […]

BÜYÜKŞEHİR YASASIYLA MAHALLEYE DÖNÜŞEN KÖYLER İÇİN BÜYÜK MÜJDE

Millet İttifakı 14 Mayıs Pazar günü yapılacak seçimlerden başarı ile çıkarsa 6360 Sayılı Kanun ile mahalleye dönüştürülen köylere tüzel kişilikleri iade edilecek. 2012 yılında çıkarılan 6360 Sayılı büyükşehir belediyelerinde değişiklikler getiren kanun ile Muğla dahil yeni büyükşehir belediyesi kurulan illerde belde belediyeleri ve köyler kapatılarak mahalleye dönüştürülmüştü. Bağlı bulundukları ilçenin mahallesinde dönüştürülen merkeze uzak köylerde büyük tepki almıştı. Mahalleye dönüşen köylerin tüzel kişilikleri olmadığı için muhtarların da yetkileri kalmamıştı. Geçen süre içinde tepkiler üzerine mahalleye dönüşen köyler için çeşitli muafiyetler getirilmiş, kırsal mahalle uygulaması çıkarılmış ancak tüzel kişiliklerin geri verilmesine ilişkin bir adım atılmamıştı.

Seydikemer başta olmak üzere merkeze uzak çok sayıda köyün bulunduğu ilçelerde muhtarların talepleri doğrultusunda girişimler yapıldı. Televizyon programları ve sosyal medyada dile getirildi. Muhtarlar tüzel kişilikleri olmadığı için en basit hizmetler için bile bütçe yapamadıklarını ve mahkemelerde köylerini savunma haklarının bile olmadığını ifade etmişlerdi.

Sonunda bu talep Millet İttifakı’nı oluşturan altı siyasi partinin oluşturduğu komisyonlarda ele alındı ve metne girdi. Altı genel başkanının katıldığı toplantıda kamuoyu ile paylaşılan “Millet İttifakı’nın Ortak Politikalar Mutabakat Metni” yerel yönetimler başlığı altında mahalleye dönüştürülen köylerin tüzel kişiliklerinin iade edileceğine yer verildi.

Mutabakatta ayrıca Muhtarlık Temel Kanunu çıkarılacağına da yer verildi. Millet İttifakının seçimleri kazanması durumunda, muhtarların yıllarca dile getirdiği köylerdeki mağduriyetlerin giderilmesi tüzel kişiliklerin geri verilmesi ile giderilmiş olacak.

Haber Servisi

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ