28.05.2022 - Seydikemer Şehir Portalı & Firma Rehberi
REKLAM ALANI
Seydikemer

Muğla’da Mekke’nin Fethi Dolayısıyla Prof. Dr. Rıza Savaş’tan Konferans

REKLAM ALANI

Muğla’da Mekke’nin Fethi Dolayısıyla Prof. Dr. Rıza Savaş’tan Konferans

Gönüllerin yeniden fethedildiği Mekke’nin Fethi dolayısıyla Muğla Üniversitesi Konferans Salonunda Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rıza Savaş tarafından konferans verildi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Aydın Kalemler Topluluğu tarafından düzenlenen Programa; Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, Rektör Mansur Harmandar, İl Müftüsü Abdurrahman Koçak, Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serkan Öçalmaz, Prof. Dr. Alaattin Karaca, Prof. Dr. Namık Açıkgöz, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları, öğrenciler, din görevlileri ve diğer vatandaşlar katıldı.

Sunuculuğunu Fethi Can’ın yaptığı Program önce Muğla Erkek Kur’an Kursu öğrencisi iki genc tarafından Yasini Şerif’in okunmasıyla başladı. Daha sonra MSKÜ Aydınlar Topluluğu Başkanı Fatma Yaşadır bir konuşma yaptı. Ardından Üniversite öğrencisi Hamza tarafından duygulu bir şiir okunduktan sonra Muğla İl Müftüsü Abdurrahman Koçak bir konuşma yaptı. Konuşmasında, ‘’Mekke’nin Fethi büyük bir gün. Bu gece de farklı bir gece. Hepiniz hoş geldiniz. Akşamın şehrimize hayırlar getirmesini diliyorum..’’ ifadelerini kullandı.

Mekke’nin Fethi konulu bir konferansını vermek üzere sahneye gelen Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rıza Savaş, topluluğu selamladıktan sonra konuşmasına başladı. Konferansında; Ayet ve hadisler ışığında Mekke’de ki mücadeleyi anlatan Savaş, Peygamberimizin yaşadığı hayattan örnekler vererek önemli konulara değindi. Hz. Peygamberin İslamı tebliğe önce yakın akrabalarından başladığını, sonra da diğer Mekkelilere yöneldiğini belirtti. Hz. Peygamberin hayatında planladığı hiçbir işin başarısızlığa uğramadığının altını çizerek, lafla değil icraatla başarılara imza atıldığını vurguladı. Savaş barış içindir, Savaş insanları öldürmeye yönelik değil, İslam’a davet için olduğunu belirtti. Hz. Peygamberin uzlaşmadan yana olduğunu ve bu durumu Hudeybiye anlaşmasında rahatlıkla görebileceğimizi kaydeden Savaş, günümüzde çoğu Müslümanların sözde İslamı yaşadığını belirtti. Yüzde doksandokuzu Müslüman olduğu Türkiye’de Müslümanların yüzde 20’sinin namaz kıldığını bu durumunda üzücü olduğunu belirtti. A’dan, Z’ye İslamın yaşanması gerektiğini, Müslümanın hayatında namazın olacağını, yalanın olmayacağını ve özde Müslüman olmamız gerektiğini kaydetti. Müslümanın ilme, bilime önem vermesi gerektiğini, cahil olmaması gerektiğini belirten Savaş, Hz. Peygamberin yaşadığı hayatın bizim için örnek olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Öte yandan; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 81 ilde dağıttığı süt projesi kapsamında Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Konferans çıkışı herkese süt ikramı yapıldı.

Haber Merkezi

IMG_2266_800x533_640x426 IMG_2267_800x533_640x426 IMG_2284_800x533_640x426 IMG_2287_800x533_640x426

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

*