12.07.2024 - Seydikemer Portalı & Firma Rehberi
REKLAM ALANI

Seydikemer

Seydikemer, yurdumuzun güneybatı bölgesinde yer alan bir güzellikler diyarıdır. Önceleri Fethiye’ye bağlı bir belde olsa da genişliği, nüfusu ve zenginlikleriyle bir ilçe potansiyeline sahip olduğu bilinmekteydi. Nitekim bundan dolayı bugün bir ilçe olarak Türkiye idari birimleri arasında yerini almıştır. Seydikemer, çalışkan, sadık, örnek insan ve örnek vatandaşlar yurdudur. Allah bu insanlara çok güzel bir memleket bahşetmiş. Onlar da bu lütfu lâyıkıyla işleyerek hem kendileri hem de bütün insanlığın insanca yaşamasına katkıya dönüştürmüşlerdir.

Antik çağlardan beri Likyalılar, Persler, Mısırlılar ve Romalıların hüküm sürmesinden sonra 1282 yılında Menteşe Beyliğine, 1424 yılında ise Osmanlı İmparatorluğu’na dahil olan Seydikemer İlçemizde birçok medeniyete ait kültürel varlıklar mevcuttur. İlçemizde ziyarete açık 3 ören yeri, yanında çok sayıda arkeolojik, doğal, kentsel ve tarihi sit (Tlos, Letoon, Pınara, Sidyma) alanları ile sivil mimarlık örnekleri bulunmaktadır. Dünya mirası listesine Letoon 1988 yılında dahil edilmiştir.

İlçemiz adını tarihi Kemer Köprüsü’nden almaktadır. Kemer Nahiyesi 1915 yılında Bucak Müdürlüğü Merkezi kurulmuş, 1946 yılında Seydiler’den ayrılarak köy olmuştur. Seydikemer, Fethiye İlçesinin Kemer Beldesi iken 6360 sayılı Kanun ile 02.09.2013 tarihinde Kaymakam Muammer Köken’in göreve başlaması ile birlikte ilçe olmuştur.

Doğa güzellikleri ve zenginlikleri ile olduğu kadar da tarihi ve turistik önemiyle dikkat çeken Seydikemer İlçesi güneyde Eşen Çayının Akdeniz’e döküldüğü Çayağzı, Akdeniz ve Kaş ilçesi, Batıda Fethiye İlçesi, Doğuda Korkuteli ve Elmalı İlçeleri, Kuzeyinde Altınyayla ve Gölhisar ilçeleriyle çevrili olarak, Akdeniz Bölgesi içinde kalan bir ilçedir.

Dört mevsim boyunca tarımsal ve hayvansal ürünleri ile tüketim değil üretim merkezi bir ilçedir. Yerli ve yabancı turistlerin gözde mekanları Saklıkent Kanyonu, Eren Dağı Kayak Merkezi İlçemiz sınırları içerisindedir.

Önemli yaylaları Seki yaylası ile Girdev yaylasıdır. Önemli Akarsuyu Eşen Çayı, en yüksek dağı Akdağ’dır. Önemli ovası Eşen Ovasıdır. Karakteristik Akdeniz ikliminin görüldüğü İlçemizde; yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçer. İlçenin üçte ikisi ormanlık ve makilerle kaplıdır.