28.05.2022 - Seydikemer Şehir Portalı & Firma Rehberi
REKLAM ALANI
Seydikemer

Seydikemer’de Lavanta Yetiştiriciliği Semineri Yapıldı

REKLAM ALANI

Seydikemer’de Lavanta Yetiştiriciliği Semineri Yapıldı

Seydikemer Şehit Gürcan AKAN İlkokulu Toplantı Salonunda mahalle muhtarları ve çiftçilerimizin katıldığı Lavanta Yetiştiriciliği konulu seminer düzenlendi. Burdur Doğal Hayatı Koruma Merkezi ve Seydikemer İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen seminerde Lavanta başta olmak üzere ıtri ve tıbbi bitkilerin önemine dikkat çekildi. Doğayı yıpratmadan en az su ile ilaç ve gübre kullanmadan yetişebilen Lavantanın yöre çiftçileri için alternatif bir bitki olduğu belirtildi. Ayrıca lavantanın sağlık açısından da önemli olduğu belirtilerek, lavantanın; Saç Sağlığına, Uyku Problemlerine, Stres ve Depresyona, Baş ağrısı ve Mide Bulantısı gibi birçok hastalığa iyi geldiği belirtildi.

Seminerde; Sulak alanlarda yer altı sularını beslemek ve erozyonu önlemek, Tarımsal amaçlı kimyasallar kullanmadan, doğa dostu tarım uygulamalarını özendirerek kansere dikkat çekmek, Yerel ekonominin kalkınmasını sağlamak. Lavanta bahçelerinin görselliği ile yöre eko turizmine ve görsel turizme katkıda bulunmak, Yaban hayatının bilincine varmak, Yörede lavanta, kekik, adaçayı, kantoron gibi aromatik bitkilerin yetiştirilmesini yaparak bal üretimi konusunda arıcılık faaliyetlerinde yüksek gelir elde etmeye yardımcı olmak, Kıraç verimsiz arazilerin ekonomiye daha çok katma değer sağlaması amacı ile aromatik bitkilerin yağlarını elde ederek ihracatın yapılmasını sağlamak gibi konulara yer verildi. Ayrıca ilçemizde küçük ölçeklikte ıtri bitkileri üretimi yapan Korubükü ve Çaltıözü çiftçilerimiz kendi deneyimlerini anlattı. Katılan çiftçilerimize lavanta bitkileri hediye edildi.

Haber / Foto: Hakan Çelikdemir – Bahadır Konuk

Seydikemer De Lavanta Yetiştiriciliği Semineri  (1)_640x480 Seydikemer De Lavanta Yetiştiriciliği Semineri  (2)_640x480 Seydikemer De Lavanta Yetiştiriciliği Semineri  (3)_640x480 Seydikemer De Lavanta Yetiştiriciliği Semineri  (4)_640x480

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

*