28.05.2022 - Seydikemer Şehir Portalı & Firma Rehberi
REKLAM ALANI
Seydikemer

Seydikemerli Fehmi Tosun’un Projesi Dünya Birincisi

REKLAM ALANI

Seydikemerli Fehmi Tosun’un Projesi Dünya Birincisi

İstanbul Kartal’da bulunan dünyanın en büyük yargı binası Anadolu Adalet Sarayı’nın başındaki isim İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı Fehmi Tosun Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen “Rüzgar Türbini” projesini hayal etti ve başardı. İstanbul Anadolu Yakası Adliyesi kendi elektriğini kendisi üretecek.

Seydikemer’in Arsa Mahallesinden olan İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı Fehmi Tosun Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen projeyi anlattı.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı Fehmi Tosun; “Proje çalışmalarıma Ülkemizin yaşadığı enerji sorunlarından yola çıkarak dışa bağımlı enerji kullanımını azaltmak için başladım. Atatürk Barajında üretilen elektriği İstanbul’da kullanıyoruz ve bu kullanımdan üretilen elektriğin büyük bir kısmı nakil sırasında kayboluyor. Herhangi bir afet, savaş ve saldırı durumlarında elektrik üreten barajların, santrallerin hasar alabileceği ön görüsünden hareketle bu tip projelere önem verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Projem 28 Eylül – 01 Ekim 2015 tarihinde Paris’te yapılan 8. Avrupa Teknoloji Konferansı sunumuna layık görülen Dünyadaki 38 proje arasında birinci seçildi. Ayrıca Türkiye’den davet edilen tek proje olması da benim için çok önemli. Yenilebilir Enerji kategorisinde de söz konusu konferansta birinci olduk.”dedi.

Fehmi Tosun Kimdir?

Seydikemer’in Arsa Mahallesinde 02.11.1967 tarihinde ailenin dördüncü çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. İlkokulu Arsa Köyü İlköğretim Okulunda, orta ve lise öğrenimini Tekirdağ İmam Hatip Lisesinde parasız yatılı olarak 1986 yılında tamamladı.1990 İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 1991 yılında avukatlık stajını 1993 yılında Hakimlik ve Savcılık stajını tamamlayarak Ekim 1993 de Iğdır Cumhuriyet Savcısı olarak göreve başladı.1997 yılı Ocak ayında Ceylanpınar Cumhuriyet Savcılığına atandı. Kasım 1997- Ağustos 1998 yılları arasında Kırkağaç 7. Jandarma Komando Er Eğitim Alay Komutanlığına kısa dönem olarak askerliğini yaptı.2000 yılı Temmuz ayında İncirliova Cumhuriyet Savcılığına, 2003 yılı Haziran ayında İstanbul Cumhuriyet Savcılığına atandı.2012 yılı Haziran ayında İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği görevini yürüttü.                                                                                           15.01.2015 tarihinde İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına atandı. Halen İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı olarak görev yapmaktadır. Orta derecede İngilizce bilen Tosun, Evli olup eşi İstanbul Adliyesinde Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Haber Erkan İlik

Seydikemerli Fehmi Tosun'un Projesi Dünya Birincisi_546x480

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

*